Fotowoltaika – opinie na jej temat są coraz lepsze! Poznaj jedną z nich!

Fotowoltaika – opinie na jej temat są coraz lepsze! Poznaj jedną z nich!

Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o fotowoltaice. Dzisiaj to zagadnienie powoli staje się odmieniane przez wszystkie przypadki. Tak się składa, że jestem jedną z osób, które zdecydowały się na instalację paneli fotowoltaicznych. Postanowiłem nieco przybliżyć Wam ten temat. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? Dlaczego warto przyłożyć się do wyboru specjalistów z tej branży, którzy zajmują się m.in. montażem? Jaka jest moja opinia na temat fotowoltaiki – po kilkunastu miesiącach użytkowania? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to zapraszam do poniższej lektury.

Fotowoltaika – opinie innych użytkowników przekonują do inwestycji

Nie będę ukrywał – na początku kompletnie nie wiedziałem, czym jest fotowoltaika. Opinie osób, które zdecydowały się na taką inwestycję przekonały mnie jednak, by dołączyć do tego grona. Pomyślałem, że warto zaryzykować. Czy jestem z tego ruchu obecnie zadowolony? A może żałuję swojej decyzji? O tym dowiesz się na samym końcu tego artykułu. Teraz chciałbym natomiast napisać trochę więcej na temat samej instalacji. Najważniejsze są tutaj panele fotowoltaiczne. Istotnym elementem całej konstrukcji jest również inwerter (zwany też falownikiem). Do tego dochodzi system mocujący, okablowanie i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Potem (po zgłoszeniu instalacji) montowany jest też licznik dwukierunkowy energii elektrycznej (za darmo, przez fachowców – w moim przypadku odpowiadała za to firma Tauron).

Ok, ale jak to wszystko działa w praktyce? Co sprawia, że ten temat jest obecnie coraz popularniejszy wśród Polaków? Cała idea polega na tym, by wykorzystać panele fotowoltaiczne do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. To jednak nie wszystko. Dużą rolę odgrywa też inwerter, który służy do przekształcenia prądu stałego w zmienny. To konieczne, by swobodnie można było korzystać z pozyskanej energii elektrycznej w domach, mieszkaniach itp. Za co odpowiada zaś licznik dwukierunkowy? Dzięki niemu możemy dowiedzieć się o ilości energii wytworzonej i pobranej.

Najlepsza firma fotowoltaiczna – w czym konkretnie pomaga?

Aby to wszystko miało, kolokwialnie pisząc, ręce i nogi konieczna jest pomoc fachowców. Miałem o tyle łatwiej, że znajomi polecili mi ekspertów z prawdziwego zdarzenia. Co na pewno brać pod uwagę wybierając takie firmy? Liczą się doświadczenie i opinie od innych użytkowników. Oczywiście, ważne są też kwestie finansowe, aczkolwiek jestem zdania, że warto postawić na podmioty przede wszystkim cechujące się jakością na optymalnym poziomie. Wtedy bowiem instalacja będzie działała od samego początku bezawaryjnie. Nie można zapominać również o palecie oferowanych usług. Skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy nie tylko sprzedają i montują, ale też doradzają odpowiednie rozwiązania.

Nie da się ukryć, że dobór paneli, falownika itp. musi zostać powierzony fachowcom mającym po swojej stronie odpowiednie kwalifikacje. Jak to wyglądało w moim przypadku? W czasie pierwszej wizyty fachowcy przedstawili najważniejsze zalety związane z fotowoltaiką. Przeanalizowali sytuację pod kątem nie tylko samej lokalizacji domu (usytuowanie paneli ma przecież duże znaczenie), ale także rachunków za prąd w ujęciu rocznym. Dlaczego warto precyzyjnie podać te kwoty (albo alternatywnie określić ilość zużywanego prądu w ciągu 12 miesięcy)? Od tego aspektu w głównej mierze zależy bowiem wymagana moc całej instalacji (podawana w kW). Zbyt niska wartość nie pokryje zapotrzebowania na energię elektryczną. W związku z tym inwestycja nie będzie do końca opłacalna. Zbyt duża moc też nie jest wskazana. Trzeba będzie głębiej sięgnąć do portfela, a czas zwrotu z inwestycji tylko niepotrzebnie się wydłuży.

Przyjmuje się, że instalacja o mocy 1 kW jest w stanie wyprodukować około 1000 kWh energii elektrycznej (w ciągu 12 miesięcy). Jeśli określimy zużywany prąd, to fachowcy są w stanie dokładnie oszacować niezbędne parametry instalacji. Na tej podstawie wyliczane są też koszty całego przedsięwzięcia. Ile trzeba wydać? Wszystko zależy od danej firmy. Statystyki pokazują, że instalacja 1 kW kosztuje mniej więcej 5000 PLN – 6000 PLN. Jak długo trwa montaż? Profesjonaliści są w stanie zrealizować swoje zadania w dwa, trzy dni. Pomagają też załatwiać formalności dotyczące zgłoszenia instalacji i uzyskania dofinansowania.

Cała prawda o fotowoltaice – moja recenzja

Dobre opinie o panelach fotowoltaicznych zachęciły mnie do inwestycji. Po kilkunastu miesiącach użytkowania jestem bardzo zadowolony. Już dostrzegam opłacalność fotowoltaiki, a to przecież dopiero początek. Oczywiście, dużo tutaj zależy od wyboru porządnej firmy. Wysokiej klasy fachowcy doradzą odpowiednie elementy składające się na instalację, a następnie wszystko skrupulatnie zamontują. W moim przypadku fotowoltaika od samego początku spisuje się bez zarzutu. Na początku była rzecz jasna pewna niewiadoma. Chciałbym zauważyć, że licznik dwukierunkowy został bowiem zainstalowany w styczniu 2019 roku. Jak wiadomo, w tym okresie nasłonecznienie jest mniejsze niż np. w lecie. Początkowo zatem ilość energii pobranej była większa niż oddanej do sieci. Zachowywałem jednak spokój, a moja cierpliwość została wynagrodzona.

Już w okolicach kwietnia, maja byłem bowiem na plusie. Wystarczyło kilkanaście słonecznych dni z rzędu, aby pokryć zapotrzebowanie na energię. Straty zostały zatem odrobione z nawiązką. Potem przyszedł najlepszy okres dla fotowoltaiki, czyli lato, który tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że była to właściwa inwestycja. Oczywiście, na koniec okresu rozliczeniowego udało mi się wypracować znaczną nadwyżkę. I to nawet pomimo tego, że w niektórych późniejszych miesiącach słońca było jak na lekarstwo. Chciałbym zaznaczyć, że rzeczywiście mam zatem prąd praktycznie za darmo. „Praktycznie”, ponieważ cały czas trzeba regulować pewne opłaty związane z dystrybucją energii. Generalnie jednak koszty i tak są nieporównywalnie mniejsze. Nie może zatem dziwić, że opinie na temat fotowoltaiki są coraz lepsze.