Falownik fotowoltaiczny – czym się charakteryzuje?

Falownik fotowoltaiczny – czym się charakteryzuje?

Dużo osób zastanawia się, co to jest inwerter? Okazuje się, że falownik fotowoltaiczny ma istotne znaczenie. W końcu bez takiego urządzenia instalacje fotowoltaiczne w ogóle nie mogłyby działać. Jakie zadania ma zatem do spełnienia ten sprzęt? Co brać pod uwagę wybierając te urządzenia? Jak wygląda ich praca? O czym konkretnie informuje inwerter fotowoltaiczny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Czym cechuje się inwerter? Falownik (to zamienna nazwa tego sprzętu) jest ważnym elementem całej instalacji fotowoltaicznej. Aby czerpać energię słoneczną i uzyskiwać dzięki niej darmowy prąd, musi zajść kilka procesów. Jest to m.in. zamiana prądu oraz napięcia stałego na prąd i napięcie zmienne. Kluczowe jest, by po transformacji pozyskana energia elektryczna miała parametry zgodne z siecią niskiego napięcia. Chodzi o 230/400 V (napięcia) i 50 Hz (częstotliwości). Bez tego nie będziemy mogli zagwarantować sobie oszczędności na prądzie, a tak naprawdę cała idea fotowoltaiki na tym się opiera, prawda? Co jeszcze warto wiedzieć na temat takiego sprzętu, jak inwerter? Zasada działania nie jest skomplikowana. Okazuje się jednak, że podłączenie inwertera do sieci oznacza też inne skutki. Warto podkreślić, że falownik fotowoltaiczny odpowiada generalnie za monitorowanie całej instalacji. Dzięki niemu rejestrowane są dane eksploatacyjne i odbywa się synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną. Poza tym inwertery fotowoltaiczne śledzą maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych (MPPT). Nie można zaś tej kwestii bagatelizować. Dzięki temu możemy wykorzystywać nawet o 20% więcej energii w porównaniu do starszych modeli inwerterów, które nie posiadają układu MPPT. Profesjonalny falownik do paneli fotowoltaicznych pełni też funkcję automatycznego rozłącznika.

Inwertery fotowoltaiczne – rodzaje

Aktualnie stosowane falowniki można podzielić pod kilkoma kątami. Np. wyróżniamy inwertery fotowoltaiczne jedno lub trójfazowe. Istotnym aspektem jest też taki temat, jak podłączenie inwertera do sieci. Jakie są dostępne modele pod tym właśnie względem? Mamy trzy różne opcje.

Inwerter sieciowy

Porządny inwerter fotowoltaiczny sieciowy jest w stanie odpowiednio zsynchronizować się z siecią publiczną która w tej konfiguracji pełni rolę akumulatora. Na skutek tego możemy swobodnie korzystać z nadwyżki wyprodukowanej – przez panele – energii. Nawet wtedy, kiedy za oknami próżno dopatrywać się słońca. 

Inwerter wyspowy

Czym zaś charakteryzuje się wyspowy inwerter (znacznie rzadziej stosowany przy instalacjach fotowoltaicznych)? Falownik tego typu nie synchronizuje się z siecią. Tutaj dużą rolę odgrywają zatem akumulatory, które odpowiadają za gromadzenie nadwyżki wyprodukowanej energii. Trzeba od razu wspomnieć, że akumulatory kosztują stosunkowo sporo pieniędzy. Takie rozwiązanie na tą chwilę jest najczęściej stosowane w domkach letniskowych lub na działkach gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej. To sprawia, że ten rodzaj falowników nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Inwestycja jest bowiem droższa, a czas zwrotu środków niepotrzebnie się wydłuża.

Inwerter hybrydowy

 W sklepach z tym asortymentem można spotkać też falownik do paneli fotowoltaicznych typu hybrydowego. Stanowi on połączenie wyżej opisywanych. Nie tylko kooperuje z siecią publiczną, ale tworzy też instalację wyspową, która współpracuje z akumulatorami. Jest to dobra alternatywa dla instalacji domowych w których jest zastosowany generator spalinowy.

Jaki inwerter PV wybrać?

Wiesz już, co to jest inwerter. Jak jednak zdecydować się na porządny falownik? Przyda się tutaj pomoc fachowców. Specjaliści nie tylko podpowiedzą odpowiedni model, ale też doradzą, gdzie zamontować inwerter (oczywiście, instalacja to dla nich również żaden problem – te zadania są wykonywane szybko i sprawnie). Na skutek tego cały system fotowoltaiczny będzie od samego początku chodził na wysokich obrotach. Potrzebujesz sprzętu pod kątem domu jednorodzinnego? Obecnie najlepiej zdecydować się na falownik sieciowy, który będzie dostosowany do dobowej produkcji, jak i zużycia prądu. Na podstawie ustawy o OZE (o odnawialnych źródłach energii) 70% lub nawet 80% energii, która została wyprodukowana przez panele słoneczne trafia do nas z powrotem. Zależy to od konkretnej instalacji fotowoltaicznej i tak w instalacji do 10kW trafia do nas z powrotem 80% energii którą zgromadziliśmy u operatora (20% to swego rodzaju opłata dystrybucyjna), natomiast z instalacji powyżej 10kW odbieramy 70% zgromadzonej energii (30% płacimy za dystrybucję). Mamy swego rodzaju magazyn, z którego możemy korzystać wtedy, kiedy na dworze nie ma słońca. Istotny jest też dobór mocy. Dzięki temu można optymalnie wykorzystywać wytworzoną energię. Nie da się ukryć – osoby bez doświadczenia nie powinny podejmować na własną rękę takich decyzji. Fachowcy są w stanie zadbać o odpowiednią sprawność urządzenia, wybrać stosowny stopień ochrony IP, a także zatroszczą się o właściwy zakres temperatury.

Inwerter do fotowoltaiki – co dokładnie pokazuje?

Dobrze dobrany falownik do paneli fotowoltaicznych jest niezbędny, aby cała instalacja chodziła niczym dobry, szwajcarski zegarek. Sporo osób zastanawia się, jak to jest z obsługą. Masz podobne wątpliwości? Jak to zatem wygląda w praktyce? Profesjonalny inwerter do fotowoltaiki nie sprawia w tym temacie żadnych problemów. Tak naprawdę jest praktycznie… bezobsługowy. Zaraz przedstawię Ci krok po kroku, jak się to odbywa. Fachowcy muszą oczywiście na początku dobrać falownik do potrzeb konkretnego Klienta. Potem pojawia się pytanie, gdzie zamontować inwerter. Specjaliści wybierają optymalne miejsce pod kątem działania całej fotowoltaiki. Następnie musi zostać wykonana wymiana licznika. Potem Klient samodzielnie uruchamia instalację – na podstawie wskazówek od instalatora. Na szczęście, nie jest to nic skomplikowanego. Czy inwerter pv musi być codziennie włączany i wyłączany? Nie! Falowniki samodzielnie się wyłączają, kiedy nie ma już słońca, a napięcie PV spada poniżej określonej wartości (zazwyczaj jest to 150 VDC). Analogicznie same się włączają, kiedy pojawia się odpowiednia ilość promieni słonecznych i stosowna wartość napięcia.

Co można odczytać z falownika? Są to takie wartości, jak prąd DC, napięcie DC, napięcie i prąd AC, a także częstotliwość. Oczywiście, nie brakuje wiadomości odnośnie dziennej i sumarycznej (całkowitej) ilości energii – wytworzonej przez panele. Te wskaźniki są podawane w kilowatogodzinach. O czym jeszcze informuje inwerter PV? Z falownika można dowiedzieć się, czy sprzęt jest podłączony do sieci bezprzewodowej. Ewentualne czerwone lampki sygnalizują nam zaś pewne błędy (można je szybko sprawdzić i w razie czego skontaktować się z fachowcami od instalacji).

Warto zauważyć, że sam falownik informuje tylko o tym, ile energii zostało wyprodukowanej w danym dniu oraz o ogólnej sumie kilowatogodzin. Jak zaś sprawdzić statystyki z innego okresu? Odpowiednia konfiguracja sprzętu pozwala uzyskać dostęp do tych informacji poprzez stronę internetową lub aplikację – na telefony komórkowe. Na skutek tego można kontrolować działanie fotowoltaiki nawet z dala od swojego miejsca zamieszkania.