Ogrzewanie na podczerwień

Czym jest ogrzewanie na podczerwień

W ostatnim czasie coraz bardziej na popularności zyskują ekologiczne źródła ogrzewania. Takim źródłem jest m.in. ogrzewanie na podczerwień, które w porównaniu do zwykłego grzejnika posiada wiele zalet. W Polsce jest to jeszcze mało znana alternatywa. Zanim metoda ta trafiła do gospodarstw domowych stosowano ja w saunach oraz inkubatorach. Konwencjonalne grzejniki są mało wydajne. Ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, a to cyrkuluje na zasadach konwekcji. Ogrzewanie na podczerwień stosuje się, aby oddać wytworzone ciepło do wybranego przez nas miejsca. Promieniowanie podczerwone ogrzewa wybrany przedmiot. Pośrednio ogrzewanie jest dokonywane przez oddanie ciepła z ogrzanego przedmiotu. Dzięki temu wszystkie obiekty znajdujące się w ogrzewanym pomieszczeniu stają się nośnikiem ciepła. Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje zjawiska zachodzące w falach elektromagnetycznych przemieszczającego się promieniowania podczerwonego. Temperatura w pomieszczeniu ogrzewanym w taki sposób jest wyrównana, a jej różnica w różnych punktach pomieszczenia nie przekracza 2 stopni Celsjusza. W porównaniu z tradycyjnymi metodami różnice te mogą sięgnąć nawet 10 stopni. Każda osoba znajdująca się w pomieszczeniu odczuwa tą samą temperaturę, zarówno w odniesieniu do miejsca, jak i wysokości. Odczuwanie ciepła też jest odmienne w stosunku do ogrzewania konwencjonalnego. Przypomina ogrzewanie się w ciepłych promieniach słońca i daje przyjemne wrażenie kojącego ciepła. Sprawia również, że odczuwana temperatura wydaje się wyższa, niż jest w rzeczywistości. Dobrze dobrany system ogrzewania jest w stanie ogrzać pomieszczenie na całą dobę w czasie krótszym niż 6 godzin. Nawet w momencie gdy sam system nie pracuje to wcześniej ogrzane obiekty oddają ciepło. Ponadto trzeba dodać, że promieniowanie podczerwone jest całkowicie nieszkodliwe dla człowieka i nie wywołuje żadnych negatywnych efektów.

Zalety

Równomierna temperatura

Dzięki równomiernemu rozkładowi temperatury w pomieszczeniu uzyskujemy komfortową temperaturę przy niższych nakładach energetycznych. W porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania zapotrzebowanie energetyczne jest niższe nawet o 20%. Zaletą jest też brak efektu zimnych stóp i gorącej głowy.

Nagrzewanie obiektów

Przez ogrzewanie warstw granicznych pomieszczeni, czyli ścian, sufitu i podłogi usuwamy problem z powstawaniem na nich wilgoci. Pośrednie ogrzewanie przez oddawanie ciepła z wcześniej nagrzanych obiektów wpływa też na generowanie oszczędności.

Pozytywne działanie zdrowotne

Promieniowanie podczerwone nie prowadzi do miejscowego ogrzewania powietrza. Skutkuje to brakiem jego gwałtownej cyrkulacji. Powoduje to, że kurz, roztocza oraz alergeny nie są unoszone i rozsiewane po pomieszczeniu. Jest to zdecydowanie korzystne dla alergików i astmatyków. Powietrzenie jest osuszane a co za tym idzie, zmniejszają się problemy ze śluzówkami oczu i nosa.

Promieniowanie podczerwone stosuje się także w leczeniu schorzeń aparatu ruchu czy naświetlaniu zatok. Korzystnie na nasze samopoczucie wpływa też ujemna jonizacja powietrza wywołana oddziaływaniem promieniowania podczerwonego.

Estetyka i swoboda aranżacji

Elementy ogrzewania na podczerwień, jeśli nie są ukryte, charakteryzują się dużą estetyką. W porównaniu z ogrzewaniem konwencjonalnym zajmują dużo mniej miejsca przez co zwiększają swobodę w aranżacji pomieszczeń.

Brak bakterii pleśni grzybów i brzydkich zapachów

Promieniowanie podczerwone hamuje rozwój pleśni, grzybów i bakterii. Zapobiega to powstawaniu brzydkich zapachów i przebarwień na ścianach.

Montaż

Niewątpliwą zaletą jest brak potrzeby uwzględniania ogrzewania na podczerwień w planach budowy domu. Pozwala to nam zdecydować się na taki system w dowolnym momencie. Jego montaż w przeciwieństwie do systemów konwencjonalnych nie jest kłopotliwy i zazwyczaj już po 1 dniu możemy cieszyć się efektami.

Wygoda użytkowania

Ogrzewanie możemy zautomatyzować przy użyciu czujników i programatorów. Możemy też indywidualnie zmieniać wymagania za pomocą aplikacji.

Brak pieca CO

Ze względu na brak pieca nie musimy planować oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Oszczędzamy nie tylko miejsce, ale również pieniądze, które wydalibyśmy na instalację CO. W obiekcie nie jest też potrzebna cała instalacja CO (hydraulika i system kominowy).

Plusem jest też to, że nie musimy przechowywać i używać opału.

Folia grzejna

Folia grzewcza lub folia grzejna to niesamowicie innowacyjny produkt będący alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania. Jest to elektryczny systemem ogrzewania niskotemperaturowego (ESON), co sprawia, że jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ zasilana jest prądem elektrycznym, co wiąże się z zerową emisją CO2.. Folia grzewcza jest idealnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju budynków mieszkalnych oraz przemysłowych, gdyż dzięki swojej strukturze można zastosować ją w każdych warunkach. Najczęściej wykorzystywana jest jako ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe, ale używa się jej coraz częściej do ogrzewania terrariów, a także jako główny element grzewczy w grzejnikach oraz poduszkach grzewczych.

Zasada działania

Energia elektryczna zostaje przekształcona, w folii grzewczej, w cieplną dzięki wykorzystaniu zjawiska rezystancji elektrycznej. Węgiel zawarty w foli grzejnej produkuje ciepło jednocześnie emitując daleką podczerwień.

Zastosowanie:

  • ogrzewanie podłogowe;
  • ogrzewanie ścienne;
  • ogrzewanie sufitowe;
  • podesty grzewcze;
  • podgrzewanie luster (anty-para).

Panele grzewcze

Coraz częściej zamiast tradycyjnych grzejników konwekcyjnych instaluje się dzisiaj panele na podczerwień. Takie rozwiązanie ma w porównaniu do tradycyjnego kaloryfera co najmniej kilka zalet. Panel do ogrzewania na podczerwień nie potrzebuje czasu aby się rozgrzać. Nie działa jak tradycyjne grzejniki, ogrzewając powietrze w pomieszczeniu. Emitowane przez niego fale podczerwone wytwarzają ciepło w momencie zetknięcia z jakimkolwiek obiektem. Dzięki temu można poczuć przyjemne ciepło już w chwilę po uruchomieniu paneli. Same panele można zamontować w dowolnym miejscu na ścianach lub suficie. Grzejniki na podczerwień mogą również wzbogacać walory estetyczne pomieszczeń. Niestandardowe wersje paneli do ogrzewania podczerwienią imitują grafiki i obrazy.Warto dodać, że koszty ogrzewania podczerwienią nie przekraczają kosztów korzystania z instalacji gazowej.

Maty grzewcze

Mata grzewcza to wyprofilowany kabel grzewczy umocowany na elastycznej siatce wzmacniającej. Matę grzewczą, zatopioną w warstwie kleju elastycznego, montuje się bezpośrednio pod płytkami ceramicznymi . Stosuje się je w przypadkach, gdy głównym nośnikiem ciepła ma być podłoga. Maty grzewcze na podczerwień można stosować pod wszystkimi rodzajami podłóg. Jedynym warunkiem niezbędnym do spełnienia jest możliwość podłączenia do istniejącej instalacji elektrycznej. Zastosowanie takiej maty w łazience to gwarancja ciepłej podłogi przy bezawaryjnej pracy.