Instalacja Fotowoltaiczna – Co to Jest? Jakie są rodzaje?

Instalacja Fotowoltaiczna – Co to Jest? Jakie są rodzaje?

Instalacja fotowoltaiczna nazywana w skrócie instalacją PV to cały zestaw urządzeń służący do wytworzenia prądu z energii słonecznej. Niezależnie od rodzaju w jej skład wchodzą:

Panele słoneczne przechwytują promienie słoneczne i wytwarzają prąd stały. Prąd z paneli przepływa do inwertera, który zmienia prąd stały (taki jak w bateriach czy akumulatorach) na prąd zmienny, czyli taki jaki na co dzień mamy dostępny w gniazdkach. W całości ważne jest również, aby technicy odpowiednio zabezpieczyli instalację. Najważniejszymi elementami, na które trzeba zwrócić uwagę jest wysoka jakość systemu montażowego, na którym umieszczone zostaną panele i system zabezpieczeń przeciwnapięciowych ochraniający naszą instalację od strony elektryki.

Nieco więcej szczegółów znajdziesz tu: Jak działa fotowoltaika?

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA – WYBÓR OPCJI

W wyborze odpowiedniej dla nas opcji instalacji fotowoltaicznej warto zaufać opinii fachowca. Weźmie on pod uwagę rodzaj budynku, możliwości jego adaptacji i zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wykona precyzyjne obliczenia i przedstawi najlepszą dla Państwa opcję. Orientacyjnie do zasilenia domku jednorodzinnego w energię elektryczną potrzeba kilkanaście paneli, każdy o powierzchni od 1m2 do 1,8m2 i mocy od 200 do 300 Wat.

RODZAJE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

Obecnie instalacje fotowoltaiczne występują w trzech wariantach: sieciowym, hybrydowym i niezależnym.

INSTALACJE SIECIOWE

Zaletami tej inwestycji jest koszt, elastyczność i możliwość korzystania z tradycyjnego źródła prądu elektrycznego. W tym typie instalacji nie używa się akumulatorów, więc jest on tańszy od pozostałych i daje szybszy zwrot inwestycji. Istnieje tez możliwość odsprzedania nadwyżki energii do sieci po cenach ustalonych przez Urząd Energetyki. Cechy tego typu instalacji sprawiają, że użytkownicy fotowoltaiki wybierają ją obecnie najczęściej.

INSTALACJE HYBRYDOWE

Fotowoltaiczna instalacja hybrydowa polega na użyciu oprócz paneli fotowoltaicznych innego źródła energii elektrycznej. Są to najczęściej turbiny wiatrowe lub generatory spalinowe. Instalacja ta może również współpracować z siecią energetyczną. Energia pozyskiwana z paneli może być zużywana od razu, a jeśli do tego nie dojdzie jest magazynowana i może być spożytkowana później.

INSTALACJE AUTONOMICZNE (NIEZALEŻNE)

Autonomiczne instalacje fotowoltaiczne zaprojektowane są z myślą o tym, że nie będą podłączone do sieci energetycznej. Wytworzona dzięki nim energia magazynowana jest w akumulatorach do późniejszego użycia. Technologia ta stosowana jest w miejscach gdzie dostęp do sieci energetycznej jest znacznie utrudniony lub nieopłacalny. Są to między innymi różnego rodzaju oświetlenia, czy domki letniskowe, gdzie energię możemy magazynować cały dzień i zużywać w nocy.

RODZAJE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH ZE WZGLĘDU NA UMIEJSCOWIENIE

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA NA DACHU

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu ważne jest jego usytuowanie, konstrukcja oraz otoczenie. Najlepszy do montażu paneli fotowoltaicznych jest dach zwrócony na południe, który umożliwia umieszczenie paneli pod kątem około 35 stopni. Bardzo istotna jest przestrzeń dookoła instalacji. Nie powinna być ona zacienione przez obiekty zewnętrzne takie jak drzewa i słupy, ale również elementy samego budynku jak np. komin.

Panele fotowoltaiczne montujemy na dachu na specjalnych konstrukcjach dostosowanych do materiału, którym pokryty jest dach i do kąta jego nachylenia. Dbamy o to by całość po montażu prezentowała się estetycznie i współgrała z zabudową, aby zapewnić nie tylko korzyści materialne, ale również wizualne.

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA NA GRUNCIE

Panele fotowoltaiczne na gruncie montuje się w przypadku budowy farm fotowoltaicznych lub zbyt skomplikowanego montażu na dachu. Powodem montażu na gruncie zamiast na dachu mogą być liczne zacienienia lub skomplikowana budowa samego dachu i brak miejsca na odpowiednią liczbę paneli.

Instalacja ta charakteryzuje się bardziej rozbudowaną konstrukcją, dlatego czas montażu jest dłuższy i trwa zazwyczaj 2 – 3 dni.

Przed wykonaniem takiej instalacji trzeba wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników. Najważniejsze, żeby zapewnić na działce odpowiednio dużo miejsca, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie instalacji wymaga uwzględnienia miejsca pomiędzy panelami. W inwestycji trzeba uwzględnić również obecne zacienienie i przyszły plan zagospodarowania terenu.

OGNIWA FOTOWOLTAICZNE

Najważniejszym elementem całej instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, ponieważ to właśnie w nich z energii słonecznej powstaje prąd stały. Zawsze warto wybierać ogniwa najlepszej jakości, ponieważ zwiększa się pewność, że taka instalacja szybko się zwróci. Jednak w zależności od warunków nasłonecznienia i środków finansowych jakimi dysponujemy możemy wybrać spośród 3 typów ogniw. Najwydajniejsze i jednocześnie mogące zajmować najmniejszą powierzchnię są ogniwa monokrystaliczne. Wytwarza się je z monolitycznego kryształu krzemu. Mniej wydajne i potrzebujące większej powierzchni paneli są ogniwa polikrystaliczne. Najmniejszą wydajnością cechują się ogniwa amorficzne i używa się ich praktycznie tylko w rejonach pustynnych o bardzo dużym nasłonecznieniu.