Koszty energii elektrycznej są zmorą nie jednego gospodarstwa rolnego. Utrzymanie szeregu budynków oraz urządzeń gospodarczych, związanych zarówno z produkcją zwierzęcą, jak i roślinną, generuje bardzo duże zużycie prądu, za który trzeba zapłacić najmniej paręset, jeżeli nie kilka tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i wielkości gospodarstwa. A gdyby tak możliwe było pozbycie się tego problemu? Dla rolnika fotowoltaika w gospodarstwie rolnym jest doskonałym rozwiązaniem problemów związanych z wysokimi kosztami pozyskiwania energii elektrycznej.
Fotowoltaika dla małych i dużych gospodarstw
Nieprawdą jest, że zakładanie paneli fotowoltaicznych jest opłacalne dla dużych firm i wieloherktarowych gospodarstw. Rachunki za prąd, które muszą płacić małe gospodarstwa również opiewają na co najmniej 500 złotych. To kwota, którą można w znacznym stopniu obniżyć i odciążyć tym samym domowy budżet. Przy takim zapotrzebowaniu liczba paneli, a co za tym idzie, kwota którą należy wydać na ich zamontowanie nie jest tak wysoka.
Analogicznie ma się sytuacja w przypadku dużych gospodarstw. Utrzymanie prężnie działającego, nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie gospodarstwa to już wydatek rzędu kilku tysięcy, który trzeba przekazać elektrowniom. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na uzyskanie niezależności energetycznej i ograniczenie kosztów. Tym bardziej, że istnieje szereg równego rodzaju programów, dzięki którym istnieje możliwość uzyskania dopłaty do fotowoltaiki dla rolników.
Fotowoltaika dla rolnika – dotacje
Inwestycje związane z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł są przyszłością. Z tego względu istnieje możliwość uzyskania różnego rodzaju pomocy w ich sfinansowaniu. Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakładają oddzielny budżet dla każdego województwa. W ramach jego działania powstał program „Czyste powietrze” Kolejną opcją jest skorzystanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jego celem jest przyczynianie się do ogólnego rozwoju oraz poprawy rentowności gospodarstw rolnych. Pomoc jest udzielana w formie zwrotu 50 % kosztów lub nawet 60 %, w przypadku młodych rolników. Ponadto funkcjonują również różnego rodzaju Regionalne Programy Operacyjne, które zakładają możliwość dofinansowania na fotowoltaikę.