Fotowoltaika -wszystko co chciałbyś wiedzieć

Fotowoltaika -wszystko co chciałbyś wiedzieć

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem fotowoltaika. W tym artykule postaramy się krótko wyjaśnić czym jest i odpowiedzieć na pytania o opłacalność instalacji fotowoltaicznych. Zapraszamy do lektury.

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika to technologia, która pozwala na bezpieczne dla środowiska przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Fotowoltaika z pewnością pozwala uniezależnić się od dostaw i cen prądu. Wytworzona energia może być zużywana na bieżąco, magazynowana lub odsprzedawana do zakładu energetycznego.

Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej wzrasta opłacalność inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne to jedno z Odnawialnych Źródeł Energii. Tego typu instalacje wytwarzają czystą energię nie zanieczyszczając środowiska. Nie generują również dodatkowych kosztów, co jest niewątpliwym plusem pod względem inwestycyjnym.

Na inwestycję w fotowoltaikę można zdecydować się w dowolnym momencie. Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje dotychczasową instalację energetyczną. Do niej włącza się mikroinstalację fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi, zwanymi popularnie solarami. Obie technologie wykorzystują energię słoneczną, jednak panele wytwarzają z niej energię elektryczną, a kolektory ciepło, służące zazwyczaj do ogrzewania wody. Elektrownia słoneczna w połączeniu z kotłami elektrycznymi jest świetną alternatywą dla kolektorów słonecznych. Idealnie sprawdza się też w połączeniu z ogrzewaniem na podczerwień.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna (PV) składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych (zbudowanych z ogniw);
  • inwertera (jego zadaniem jest zamiana prądu stałego na zmienny);
  • okablowania liczników energii;
  • akumulatora (odpowiednio dobranego do rodzaju instalacji).

Podstawą instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne, czyli zbiór ogniw fotowoltaicznych pokrytych szkłem hartowanym, które chronią panele przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Panele fotowoltaiczne najlepiej montować na dachu, o nachyleniu zbliżonym do 35 stopni, skierowanym na południe . Można je też montować na gruncie, jeśli nie będą przesłaniane przez inne obiekty.

W tym miejscu, czyli ogniwach fotowoltaicznych, dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej.

Promienie słoneczne padają na ogniwo fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego, w zależności od technologii produkcji. Ponadto istotne jest, że ogniwa monokrystaliczne uzyskują najwyższą sprawność.

Przez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa fotowoltaicznego wytwarzany jest prąd stały. Ma on swoje zastosowania, jednak nie jest tak przydatny jak prąd zmienny, który dostępny jest w gniazdkach naszych gospodarstw domowych. Dlatego częścią całej instalacji jest inwerter (falownik), który zamienia prąd stały w zmienny. Przetwarza on prąd stały do odpowiedniej częstotliwości i napięcia. Sprawność inwertera definiuje sprawność całej instalacji. Można ją określić mierząc moc wejściową i wyjściową falownika. Im niższa tym mniejsza sprawność inwertera, a co za tym idzie całej instalacji.

Całość instalacji łączą ze sobą kable solarne i złącza.

Na zakończenie warto wspomnieć, że odpowiedni dobór i dostosowanie wszystkich elementów pozwala na maksymalizację zysków z instalacji fotowoltaicznej.